Września 2018


Piątek 28 września 2018

Pamięć, szacunek, hołd… PDF Drukuj Email
piątek, 28 września 2018 15:23 Aktualności

Listopadowe dni ….z jednej strony szare, ponure, smutnawe… z drugiej obfitujące w Święta o niezwykłej wymowie. Po Uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym, skupiliśmy się na intensywnych przygotowaniach do niezwykłej Uroczystości 100 –rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie kl VI wybrali się do miejsca upamiętniającego nieznanych żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny. Postawiliśmy znicze pamięci… snując niezdarnie refleksje, szeptając ciche modlitwy. Chcieliśmy okazać WDZIĘCZNOŚĆ tym, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym kraju.

20181106_14553620181106_14562120181106_145712

RBWtorek 25 września 2018

Czytanie w altanie PDF Drukuj Email
wtorek, 25 września 2018 00:00 Wydarzenia

clip_image001

We wrześniu odbyło się kolejne, a pierwsze w tym roku szkolnym, „Czytanie w altanie”. Spotkanie zorganizowały uczennice klasy VI a w ramach kontynuowanej w tym półroczu szkolnej innowacji pedagogicznej „Czytam. Bo lubię”. Czytaliśmy książkę pt. „Fotel czasu” Anny Czerwińskiej – Rydel. Planujemy kolejne spotkania, które będą odbywały się w bibliotece lub w plenerze.

Serdecznie zapraszamy.

E. MieleniewskaPiątek 21 września 2018

Zmiana planu lekcji PDF Drukuj Email
piątek, 21 września 2018 14:08 Komunikaty

Informujemy, że od poniedziałku 24 września br. nastąpią drobne zmiany w planie lekcji. Wychowawcy poinformują klasy, których te zmiany dotyczą.


Jednocześnie zawiadamiamy o wstrzymaniu publikacji planu lekcji od dn. 24 września br. na stronie szkoły. Informacje o planie będzie można uzyskać jedynie w szkole. Zmiana zostaje wprowadzona ze względu na wytyczne RODO.Wtorek 18 września 2018

Tygodniowy rozkład zajęć PDF Drukuj Email
wtorek, 18 września 2018 16:29 Dokumenty

Poniedziałek

Żywe słowo

Opowiadanie, pogadanka, głośne czytanie, recytacja.

Wtorek

Zajęcia plastyczne, prace techniczne

Rysowanie, malowanie, wydzieranie, wycinanie, modelowanie, dekoracje okolicznościowe.

Środa

Zajęcia umuzykalniające

Nauka piosenek, zabawy ze śpiewem, tańce, słuchanie muzyki.

Czwartek

Czytelnictwo, małe formy teatralne

Czytanie opowiadań, bajek, baśni, inscenizacje, konkursy czytelnicze.

Piątek

Gry i zabawy

Zabawy i gry ruchowe, zręcznościowe, dydaktyczne.


Dzienny rozkład zajęć PDF Drukuj Email
wtorek, 18 września 2018 16:14 Dokumenty

6 30 – 11 30

 • Rozmowy, pogadanki z dziećmi, zabawy integracyjne.
 • Czytanie opowiadań, baśni, bajek, prasy dla dzieci.
 • Relaks przy muzyce, zabawy relaksacyjne.
 • Zjedzenie posiłku, wypicie napojów.
 • Dowolne gry i zabawy dzieci (zabawy konstrukcyjne, zabawy tematyczne, gry planszowe, układanki, rysowanie itp.).
 • Oglądanie programów i filmów dla dzieci, oglądanie bajek, słuchanie bajek i piosenek z magnetofonu.
 • Zajęcia prowadzone przez wychowawców, według tygodniowego rozkładu zajęć (plastyczne, muzyczne, czytelnicze, gry dydaktyczne, zabawy tematyczne, pogadanki i rozmowy, wyzwalające ekspresję i myślenie twórcze, doskonalące kojarzenie, programy i filmy edukacyjne, konkursy, quizy itp.).

11 30 – 12 00

 • Przygotowania do obiadu.
 • Porządkowanie i wietrzenie sal.
 • Obiad i zjedzenie posiłku przez dzieci, które nie korzystają z obiadów.

12 00 – 17 00

 • Zajęcia prowadzone przez wychowawców, związane z tematami miesiąca (plastyczne, muzyczne, czytelnicze, gry dydaktyczne, zabawy tematyczne, pogadanki i rozmowy, wyzwalające ekspresję i myślenie twórcze, doskonalące kojarzenie, programy i filmy edukacyjne, konkursy, quizy itp.).
 • Odrabianie lekcji, indywidualna praca z dzieckiem.
 • Zabawy i gry sportowe w sali, na boisku szkolnym, czytanie bajek.
 • Zabawy i ćwiczenia ruchowo-relaksacyjne przy muzyce.
 • Pomoc w przygotowaniu się do lekcji.
 • Zajęcia indywidualne. Rozchodzenie się dzieci.

Rozkład podlega modyfikacjom zgodnie z aktywnością i zainteresowaniami dzieci.Czwartek 13 września 2018

5 najważniejszych korzyści płynących z czytania PDF Drukuj Email
czwartek, 13 września 2018 00:00 Wydarzenia

clip_image001

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i odpoczynku.

W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki. Dlaczego zatem wciąż sięgają po książki? Dlaczego nam: nauczycielom, wychowawcom i rodzicom, powinno zależeć, aby to robiły?

Komunikacja
Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Inteligencja emocjonalna
Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu - przeczytania książki do końca. Wyrabia w dziecku cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Nagrodę tym większą, że osiągniętą wyłącznie własną pracą. Realizowanie przez dzieci zadań z tzw. odroczonym efektem wpływa pozytywnie na rozwój ich inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania psychicznego.. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji.

Koncentracja
Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice i bliscy dorośli powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.

Emocje
Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy.
Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

Odpoczynek
Są dzieci, które mają spore trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem i odpoczynkiem od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Bywają przez to nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu.
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Wspierajmy, cieszmy się z postępów, czytajmy!
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy! Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie. Czytanie to także świetna zabawa!

Zapraszam do biblioteki.

E. MieleniewskaPoniedziałek 10 września 2018

Zasady bezpieczeństwa w świetlicy szkolnej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 września 2018 00:00 Dokumenty

Dziecko przebywające w świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim: bezpiecznego pobytu w świetlicy.

1. Świetlica szkolna przejmuje opiekę nad dzieckiem od momentu, w którym zgłosi ono swoją obecność u wychowawcy świetlicy.

2. W sytuacji gdy uczeń nie zgłosi się do świetlicy, wychowawcy nie ponoszą odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo. Wychowawcy nie odpowiadają za dziecko, które samodzielnie opuściło teren szkoły w czasie kiedy powinno przebywać w świetlicy szkolnej.

3. Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jego rodzice/opiekunowie prawni lub osoby przez nich upoważnione pisemnym oświadczeniem. Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.

4. Uczniowie, którzy posiadają pisemne pozwolenie rodziców i mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, muszą swoje wyjście zgłosić opiekunowi pełniącemu dyżur. O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy (np. odbieranie dziecka przez osobę dotąd nieupoważnioną lub samodzielne wyjście itp.) rodzice muszą powiadomić wychowawców świetlicy na piśmie z datą i podpisem. Bez . takiego upoważnienia dziecko nie może opuścić świetlicy.

5. Każde wyjście ze świetlicy( do łazienki, biblioteki, szatni, zajęcia dodatkowe) uczniowie zgłaszają wychowawcy.

6. Podczas pobytu w świetlicy dzieci:

· poruszają się bezpiecznie (nie biegają do około stolików),

· są dla siebie uprzejme,

· słuchają siebie nawzajem,

· biorą aktywny udział w zajęciach,

· szanują swoje i szkolne mienie,

· dbają o porządek,

· akceptują i szanują innych

· nie używają telefonów komórkowych.Czwartek 06 września 2018

Dowóz dzieci PDF Drukuj Email
czwartek, 06 września 2018 00:00 Komunikaty

INFORMACJA DO RODZICÓW I UCZNIÓW SSP
IM. FERDYNANDA MARECKIEGO W SUPRAŚLU DOJEŻDŻAJĄCYCH
Z MIEJSCOWOŚCI: ŁAŹNIE, PODŁAŹNIE, KOL.KOZŁY, SOKOŁDA, KOL ZDROJE, MIĘDZYRZECZE
W  ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Od dnia 17 września b.r. dowóz dzieci będzie realizowany samochodem MERCEDES według harmonogramu nr  1:
Kurs o godz. 7.10

W sytuacjach uniemożliwiających dowóz dzieci w/w środkiem transportu przewóz odbywać się będzie samochodem CITROEN według harmonogramu  nr 2 :
Kursy: 6.40 i 7.10
( o czym poinformujemy rodzica/ opiekuna prawnego pisemnie lub telefonicznie)


logo.png
Kronika
 • 2020 (21)
 • 2019 (173)
 • 2018 (215)
 • 2017 (247)
 • 2016 (232)
 • 2015 (191)