Czerwca 2018


Wtorek 26 czerwca 2018

Wakacje!!! PDF Drukuj Email
wtorek, 26 czerwca 2018 00:23 Aktualności

urlop-i-wakacje-ruchomy-obrazek-0131

 

Słonecznych wakacji,

wielu inspirujących podróży,

czasu dla siebie i najbliższych

oraz

bezpiecznego powrotu do szkoły!

Do zobaczenia we wrześniu!

 

urlop-i-wakacje-ruchomy-obrazek-0041

gify pochodzą ze strony www.gify.netPoniedziałek 25 czerwca 2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2018 21:21 Aktualności

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2018 20:55 Aktualności

Wszystko kiedyś się zaczyna, ale też się kończy, o czym przekonałyśmy się wczoraj podczas wieczorku pożegnalnego naszych klas. Przecież tak niedawno obejmowałyśmy wychowawstwo w klasie I gimnazjum, a już musiałyśmy drukować świadectwa ukończenia gimnazjum. Trzy lata minęły bardzo szybko, ale wspomnienia związane z naszymi uczniami pozostaną w nas na bardzo długo. Wspólne wyprawy, rajdy, biwaki, wyjazdy do kina czy teatru, zrealizowane projekty i gry terenowe dostarczyły nam niesamowitych emocji.

Trudno się rozstać z tak dobrymi klasami, jakimi są obecne trzecie klasy gimnazjum, ale ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie wychowujemy dzieci dla siebie, tylko dla innych; parafrazując te słowa, można powiedzieć, że uczymy młodzież nie dla zaspokajania własnych ambicji, tylko dla ludzi, których spotkają na swojej drodze. Może brzmi to nieco patetycznie, ale pomaga zrozumieć mechanizm rządzący edukacją – taka jest po prostu kolej rzeczy, że uczniowie przychodzą i odchodzą...

Po wielu tygodniach przygotowań, gromadzenia i realizowania pomysłów uczniowskich, rozwiązywania mniejszych i większych problemów, łagodzenia niespodziewanie pojawiającego się napięcia nadszedł ten wyjątkowy wieczór, kiedy pięknie ubrani uczniowie podziękowali nauczycielom i rodzicom za trud ich pracy włożony w nauczanie i wychowywanie, przepięknie zatańczyli poloneza oraz bawili się wspólnie podczas ostatniej takiej dyskoteki.

W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować wszystkim rodzicom uczniów naszych klas za trzy lata współpracy, za to, że zawsze mogłyśmy liczyć na Państwa pomoc i zrozumienie. Dziękujemy zwłaszcza tym rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie wieczorku pożegnalnego i sprawili, że był to wyjątkowy wieczór.

Pragniemy też podziękować Wam, nasi drodzy uczniowie, za Wasze zaangażowanie, współpracę z nami, zaufanie i wzajemną życzliwość, dzięki której lata nauki w gimnazjum były dobrymi latami. Dziękujemy za Wasze niekończące się pomysły, dbałość o własny rozwój i życzliwą atmosferę w klasach. Życzymy, byście wykorzystali swoje zdolności i umiejętności i zrealizowali wszystkie postawione cele. Bądźcie szczęśliwymi, spełnionymi ludźmi!

Barbara Moniuszko

Monika Trzeszczkowska

 

bPS. Dziękuję pani Monice za wiele lat wspólnej pracy, życzliwość, zrozumienie oraz codzienne wsparcie.

Barbara Moniuszko

ad. PS. Cieszę się, że mogłam stanowić chociaż tło dla tak barwnej, przebojowej, kreatywnej i pozytywnej osoby, jaką jest pani Barbara. Dla mnie po prostu koleżanka Basia :-).

Masz tyle energii, że nieraz nie potrafiłam Ci dotrzymać kroku. Przystawałam zasapana, drapiąc się po głowie: skąd ona ma siłę na to wszystko? I czas, otwierając kolejnego służbowego maila o pierwszej w nocy. Ale tak właśnie wygląda praca z najlepszymi...

Monika


Bardzo, bardzo chcieliśmy pojechać w wysokie góry...Wycieczka w Góry...Śwętokrzyskie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2018 20:11 Sprawozdania

Oto fotorelacja z trzydniowej wycieczki kl. V b i VII a w Góry Świętokrzyskie! Tu byliśmy i to widzieliśmy: Dąb Bartek, Kielce, Święty Krzyż i spotkanie z misjonarzem z Kanady, Chęciny,   zapierająca dech w piersiach Jaskinia Raj, a na zakończenie urokliwy Sandomierz, i warsztaty cukiernicze w Krówkarence w Opatowie! Mamy co wspominać, jednocześnie planując kolejną wyprawę!

Uczniowie kl. V b i VII a


Podziękowanie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2018 20:07 Aktualności

Dziękuję w imieniu całego Klubu za kolejny rok dobrej współpracy z dyrekcją, nauczycielami oraz całym personelem obsługi szkoły.

Prezes KKS Bushido Supraśl

Grzegorz Żendzian


ORTOGRAFIA TRUDNA TO SZTUKA, LECZ CZASU NA NIĄ NIE SZKODA PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 czerwca 2018 20:01 Innowacje

Sprawozdanie z innowacji ortograficznej

Innowacja ortograficzna była przeprowadzona w klasach II a i III a gimnazjum.

Inspiracją do opracowania innowacji stały się spostrzeżenia wynikające z codziennej pracy. Analiza prac pisemnych uczniów wskazywała na zaległości w zakresie poprawnego pisania i stosowania znaków interpunkcyjnych, a także rzadkie sięganie do słownika ortograficznego lub innych źródeł w celu sprawdzenia poprawności zapisu. Celem innowacji było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów klas II i III w zakresie znajomości i praktycznego zastosowania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, co powinno pozytywnie przełożyć się na podniesienie wyników nauczania, ale też wyników egzaminu gimnazjalnego. Jak wskazuje analiza, uczniowie na egzaminie rzadko otrzymują punkty za ortografię i interpunkcję. Stąd też pomysł na innowację ortograficzną, która będzie przeprowadzona w sposób nowatorski i atrakcyjny dla ucznia.

Na zajęciach uczniowie przypomnieli podstawowe zasady ortograficzne i interpunkcyjne. Kształcili nawyk poprawnego zapisywania wyrazów poprzez pracę ze słownikiem ortograficznym. Otrzymywali od nauczyciela zestawy zadań do wykonania. Co dwa miesiące, pracując w grupie, przygotowywali plakaty z ćwiczoną zasadą, które były wywieszane w pracowni polonistycznej lub na korytarzu w widocznym miejscu. W ten sposób stale utrwalali właściwą pisownię. Ułożyli hasła na temat znajomości reguł ortograficznych i potrzeby korzystania ze słownika. Uczniowie pracowali indywidualnie, zespołowo i w grupach.

Efekty innowacji:

- utrwalenie poznanych zasad;

- wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce;

- rozwijanie zdolności plastycznych i kreatywności ucznia;

- kształtowanie umiejętności pracy w grupie;

-wyłonienie Mistrzów Ortografii w klasach;

- wykonane stałej ekspozycji wyjątków ortograficznych na schodach w prawym skrzydle szkoły.

Dorota OfmanPiątek 22 czerwca 2018

Sukcesy matematyczne-Kangur 2018 PDF Drukuj Email
piątek, 22 czerwca 2018 18:25 Konkursy

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” ma swoje korzenie w Australii. Obecnie bierze w nim udział ponad sześć milionów uczniów z ponad 60 krajów, w tym z 23 krajów Europy.

Wspólna dla wszystkich data konkursu oraz te same zestawy zadań dla poszczególnych kategorii wiekowych podnoszą jego atrakcyjność.

15 marca 2018 r. o 9:00 61 uczniów naszej szkoły (z 371338 startujących w Polsce) przystąpiło do kolejnej XXVII edycji tego konkursu. Uczniowie startowali w 5 kategoriach wiekowych: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior. Tego też dnia otrzymali zabawki logiczne z drutu.

Tegoroczne wyniki napawają nas dumą i radością.

Laureatem został:

Julian Żmojda – przygotowywany przez p. Halinę Stasienko.

4 uczniów uzyskało wyniki bardzo dobre:

Maja Czyżewska – nauczyciel prowadzący p. Iwona Lepionka

Michalina Muszyńska – przygotowana przez p. Elżbietę Trochimowicz

Zuzanna Sieradzka, Adrian Budzisz – oboje przygotowywali się pod kierunkiem p. H. Stasienko.

Mamy też wyróżnienia:

Oliwia Makarewicz

Bartosz Muszyński

Weronika Puławska

Antonina Olechno

Anna Janowska

Hubert Muszyński

Iwo Koroloczuk

Jakub Zajczyk

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Szkolny Koordynator Konkursu


Rajd z okazji Dnia Dziecka PDF Drukuj Email
piątek, 22 czerwca 2018 16:32 Aktualności

Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy rajd z taczką, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV – VII i gimnazjum. Na trasie prowadzącej uliczkami Supraśla grupy miały do wykonania niezwykłe zadania. Wymagały one współpracy i twórczego myślenia. Zaczęliśmy od zadania sportowego, potem przyszła kolej na łamigłówki matematyczne i niekonwencjonalne rozwiązania „Czarnych historii”. Na punkcie na plaży sprawdziliśmy wiedzę o sporcie. Tam także należało popisać się umiejętnością rzutu do kosza oraz sprawdziliśmy szybkość, z jaką nasi koledzy i koleżanki są w stanie wieźć piłkę taczką!

Na schodach przy Monasterze uczniowie szukali ukrytych karteczek i układali hasła związane
z wartościami oraz słowa z ciał. Chłopcy pokazali swoje artystyczne umiejętności wykonując makijaż dziewczętom. Te konkurencje wzbudzały salwy śmiechu.

Na zakończenie młodzież wzięła udział w Crossball Challenge - czyli próbowali trafić w słupek bramki piłką nożną, strzelali w bramkę podzieloną na strefy punktowe, a potem mieli jedną minutę na wykonanie jak największej ilości skoków na skakance.

Po powrocie do szkoły narysowali mapę okolic Supraśla na placu apelowym i udali się na przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców z okazji naszego święta.

Uczniowie klasy V a i V b wraz z wychowawczyniami


Międzynarodowe Mistrzostwa Białegostoku w karate olimpijskim dzieci i młodzieży PDF Drukuj Email
piątek, 22 czerwca 2018 15:27 Sport w szkole

W dniu 10.06.2018 r. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Białegostoku w karate olimpijskim dzieci i młodzieży, zorganizowane przez Młodzieżowy Klub Sportów Walki ,,Shogun” Białystok. W rywalizacji wzięli udział karatecy z 3 białoruskich klubów (Edelweis Pińsk, Klub Karate Witebsk, Klub Karate Shito-ryu Grodno) oraz 4 polskich (Białostocki Klub Karate, Tomadachi Białystok, Młodzieżowy Klub Sportów Walki ,,Shogun” Białystok i Klub Karate Shotokan ,,Bushido” Supraśl). Supraski klub reprezentowało 17 karateków, którzy zdobyli łącznie 12 medali (2 złote, 2 srebrne, 8 brązowych). Najlepiej tym razem wypadła Julia Mazurczyk, która zdobyła złoty medal w kategorii walka z fantomem oraz srebrny medal w kata (układ technik). Na szczególną uwagę zasługuje też występ Viktorii Popławskiej, złotej medalistki w kata. Zawodniczka wygrała swą konkurencją z osobami trenującymi znacznie dłużej od niej (ćwiczą też w supraskim klubie).

Z ,,Bushido” Supraśl medale wywalczyli:

Julia Mazurczyk (złoto w fantomie i srebro w kata), Viktoria Popławska (złoto w kata), Philip Domaszewicz (srebrny medal w kata), Przemysław Żendzian (brąz w kata i kumite), Aleksandra Miszczuk (brąz w fantomie i w kata), Piotr Redo (brąz w kata), Magdalena Bogucka (brąz w kata), Aleksander Jaroszewicz (brąz w kata) i Karolina Domaszewicz (brąz w kata).

Niektórzy z naszych zawodników wystąpili po raz pierwszy w zawodach i było to dla nich duże wyzwanie, a przede wszystkim umiejętność opanowania stresu przed i w czasie występu. Podczas turnieju niektóre konkurencje (szczególnie w kata) były na wysokim poziomie sportowym. Prym wiedli w nich bardzo dobrze wyszkoleni karatecy z białoruskich klubów. Powyższy turniej był kolejnym pomyślnym sprawdzianem dla naszych karateków. Dotychczasowe osiągnięcia napawają optymizmem, bowiem już w połowie tego roku zdobyliśmy 26 medali a w całym 2017 r. było ich 24.

Trener Grzegorz Żendzian


Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej: „Czytam. Bo lubię.” PDF Drukuj Email
piątek, 22 czerwca 2018 15:15 Innowacje

Innowacja pedagogiczna realizowana była w drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 w wymiarze dwóch godzin miesięcznie podczas lekcji języka polskiego oraz dwóch godzin zajęć bibliotecznych. Ze względu na dużą ilość zaplanowanych działań kontynuowana będzie również w następnym roku szkolnym. Głównym celem realizowanych zadań było rozbudzanie w uczniach naszej szkoły i ich rodzicach pasji czytelniczych, uczestnictwo w życiu kulturalnym poprzez wybór i lekturę wartościowych książek, poprawa jakości pracy szkoły poprzez tworzenie warunków do rozwoju intelektualnego i osobowościowego uczniów oraz kształtowanie w nich odpowiedzialności za wyniki swojej pracy indywidualnej i grupowej a także wzmacnianie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jesteśmy przekonane, że wszystkie cele udało nam się zrealizować: uczniowie bardzo chętnie włączali się we wszystkie zadania, proponowali własne rozwiązania, twórczo rozwiązywali pojawiające się problemy, współpracowali ze sobą, poznali wiele wartościowych książek.

Innowacja przebiegała dwutorowo: w bibliotece uczniowie poznawali historię druku, etapy powstawania książki, podział książek ze względu na zawartość; na języku polskim rozwiązywali konkretne zagadnienia związane z czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. Efekty naszych działań prezentowałyśmy wspólnie – np. czytanie pod gwiazdami czy warsztaty czytelnicze odbywały się w bibliotece, naturalnym środowisku książek.

W trakcie realizacji innowacji wykorzystałyśmy wiele metod aktywizujących, np. sześć myślowych kapeluszy, burzę mózgów, dramę – tu wejście w rolę, płaszcz eksperta, dyskusję panelowa, stopklatkę; metaplan, zdania niedokończone, 356, przekład intersemiotyczny, prezentacje multimedialne, lapbooki, itp. Najczęściej pracowałyśmy metodą projektu, uczniowie w grupach zadaniowych przygotowywali poszczególne zadania – od fazy projektu do wykonania.

Od lutego 2018 roku zrealizowane zostały następujące zagadnienia i tematy:

1. Sąd nad książką – czy jest jeszcze człowiekowi potrzebna? (metoda sześciu myślowych kapeluszy, zdania niedokończone);

2. Jak zachęcić ludzi do czytania książek? (burza mózgów, metoda 356, metoda projektu);

3. Promocja czytelnictwa: agencja reklamowa zaprasza... (przekład intersemiotyczny, lapbooki, prezentacje multimedialne, gry komputerowe);

4. Czytanie pod gwiazdami – cykliczna akcja prowadzona przy współpracy z biblioteką szkolną i publiczną (happening społeczny);

5. Czytanie na świeżym powietrzu – cykliczna akcja prowadzona przy współpracy z biblioteką szkolną i publiczną (happening społeczny, wejście w rolę, burza mózgów);

6. Od czytania do programowania – udział klasy w warsztatach prowadzonych przez
p. Dominika Sołowieja, zorganizowanych przy współpracy z biblioteką publiczną;

7. Pograj ze mną czytelniku – książka jest dobra na wszystko (przekład intersemiotyczny: gry planszowe, gry komputerowe);

8. Pan Brzechwa Robi Show – turniej humanistyczny dla klas IV (burza mózgów, przekład intersemiotyczny, zdania niedokończone).

Po każdym zadaniu i pod koniec roku szkolnego przeprowadzałyśmy ewaluację wykorzystanych metod i zrealizowanych tematów. Z rozmów z uczniami klasy Va jasno wynika, że zajęcia bardzo im się podobały, były różnorodne i ciekawe, angażowały wszystkich uczniów, dawały szansę wykazania się swoimi możliwościami i zdolnościami, pozwalały wyrażać własne emocje i uczucia, wyzwalały kreatywność i ukryte do tej pory przeróżne talenty. Ze względu na dużą popularność niektórych działań – czytanie pod gwiazdami, które zgodnie z pomysłem uczniów od nowego roku szkolnego będzie się nazywało „czytanie w altanie” oraz czytanie na świeżym powietrzu, a także na szereg działań, które jeszcze nie zostały zrealizowane ze względu na ograniczenia czasowe (np. sportowe wyścigi literkowe, szkolny dzień czytania czy chociażby czytam z mamą, czytam z tatą), zdecydowałyśmy się kontynuować innowację w przyszłym roku szkolnym.

Barbara Moniuszko

Ewa Mieleniewska


Strona 1 z 4
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
logo.png
Kronika
  • 2020 (21)
  • 2019 (173)
  • 2018 (215)
  • 2017 (247)
  • 2016 (232)
  • 2015 (191)