Doradztwo zawodowe w praktyce

7 lutego 2020 r. gościliśmy w naszej szkole specjalistów z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Wizyta doskonale wkomponowała się w cykl warsztatów i lekcji z doradztwa zawodowego, prowadzonych przez naszego szkolnego pedagoga - panią Dorotę Rusiłowicz. Jednocześnie stanowiła część Akcji „Zaplanuj swoją przyszłość”, skierowanych do wszystkich szkół powiatu białostockiego. Nasi uczniowie klas ósmych mieli doskonałą okazję do poznania panujących na rynku pracy trendach, wymaganiach i oczekiwaniach pracodawców. Doradcy zawodowi wykorzystali prezentacje komputerowe przygotowane według najnowszych danych rynku pracy. Można było przekonać się w praktyce: jaki  zawód gwarantuje otrzymanie dobrej pracy? W jakich branżach brakuje specjalistów? Uczniowie sami wypytywali o wskazówki w doborze ścieżki dalszego kształcenia. Okazało się, że są bardzo ciekawe alternatywy dla liceów ogólnokształcących. „Jak wskazują analizy,  w woj.  podlaskim, podobnie jak i w całym kraju, stale brakuje specjalistów z wielu branż – między innymi budowlanej, gastronomicznej, czy nawet w ochronie zdrowia. Tymczasem wiele szkół branżowych i techników oferuje edukację na wysokim poziomie, która przygotowywałaby do takich zawodów”. Podczas spotkania z uczniami wykorzystywana była broszura informacyjna „Zaplanuj swoją przyszłość”, a bliskich absolwentów naszej szkoły  zapoznano z adresami i witrynami dotyczącymi możliwości kształcenia i wyboru zawodu.

wychowawcy klas 8:
J. Rybij, M. Tołoczko