Innowacja pedagogiczna Uczyć inaczej, czyli nowatorskie spojrzenie na lekturę „Kamienie na szaniec”

W spisie lektur obowiązkowych klas gimnazjalnych swoiste miejsce zajmuje książka Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Powieść sięga lat 1939-1943, a więc okresu II wojny światowej, który młodzież zna z opowieści swoich dziadków i literatury. „Kamienie na szaniec” ukazują młodych ludzi, uczniów po maturze, którzy stają wobec okrutnej wojennej rzeczywistości i odnajdują się w niej, szkodząc Niemcom. Jest to lektura prawie o rówieśnikach naszej młodzieży, to książka oparta na faktach i autentycznych bohaterach. Zośka, Alek i Rudy żyli naprawdę, a ich groby i ślady działalności znajdziemy jeszcze dziś w Warszawie, choć od zakończenia II wojny światowej minęło wiele lat.

Nigdy nie żałowałam czasu na tę lekturę. Tak też było i tym razem. Na początku uczniowie obejrzeli dokument Barbary Wachowicz „Rudy, Alek i Zośka”. Film to opis krótkiego życia trzech przyjaciół Janka Bytnara, Alka Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego. Ukazuje prawdziwe oblicze bohaterów- myślących, wrażliwych, niezwykle odważnych, oddanych sobie i Polsce, gotowych do największych poświęceń. Po tym wstępie sięgnęliśmy do lektury. Na lekcjach nie tylko omawialiśmy zagadnienia, ale czytaliśmy całe fragmenty o akcjach Małego Sabotażu, dywersji i śmierci Alka, Rudego i Zośki. Potem był film w reżyserii Tadeusz Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” i długo oczekiwana wycieczka do Warszawy „Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec.” Naszym celem było poszerzenie informacji o działalności Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej. Szczególnie skupiliśmy się na miejscach opisanych w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Byliśmy na Powązkach Wojskowych. Z zadumą i szacunkiem stanęliśmy przy grobach Alka, Rudego i Zośki. Zapaliliśmy znicze. Następnie kroki swe skierowaliśmy na Pawiak. Obejrzeliśmy ekspozycje muzealne obrazujące ciężkie życie więźniów. Z uwagą wysłuchaliśmy grypsów z tamtych czasów. Nie ominęliśmy również Alei Szucha, gdzie był bestialsko przesłuchiwany i torturowany Janek Bytnar ps. Rudy. Nie zabrakło też opowieści przewodnika o „aferze kopernikowskiej” i słynnej akcji pod Arsenałem. Widzieliśmy Gimnazjum im. Stefana Batorego, w którym przed wojną uczyli się bohaterowie lektury. Ostatnim punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnicy przybliżyli nam powstańczą rzeczywistość z sierpnia 1944r. Przypomnieli, że przeszłość i historia to nieodłączne elementy teraźniejszości.

Podsumowując, innowacyjne podejście do lektury poszerza wiedzę na temat życia i działalności bohaterów „Kamieni na szaniec”. Uczy młodzież patriotyzmu, szacunku i miłości do własnego narodu, pokazuje trudne karty polskiej historii, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć. Rozwija zdolności i kreatywność uczniów, a w przygotowaniu do lekcji pozwala na wykorzystywanie różnych źródeł, w tym technologii informacyjno- komunikacyjnej. Uczniowie zaprojektowali również okładki do lektury. Będąc pod ogromnym wrażeniem opowieści przewodnika w Muzeum Powstania Warszawskiego, poprosili o obejrzenie filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy, na co się zgodziłam. Uważam, że było to piękne dopełnienie realizowanej innowacji.

Dorota Ofman

Warszawa powstańcza – prezentacja z wycieczki

 
logo.png
Kronika
  • 2020 (21)
  • 2019 (173)
  • 2018 (215)
  • 2017 (247)
  • 2016 (232)
  • 2015 (191)