W bibliotece

Od czytania do programowania

clip_image002W kolejnych warsztatach pod hasłem: "Mózg jest jak mięsień, należy go ćwiczyć - czytanie to najlepszy początek" z p. Dominikiem Sołowiejem ( dziennikarzem z wieloletnim doświadczeniem radiowym, telewizyjnym i internetowym, autorem wielu reportaży i artykułów popularnonaukowych ) uczestniczyły wszystkie klasy czwarte naszej szkoły. Autor postawił pytanie: „Czy czytanie książek może przydać się ludziom, którzy chcą być np. programistami?” Okazuje się, że tak. Czytanie beletrystyki w wyjątkowy sposób wpływa na funkcjonowanie umysłu, angażując obszary, które są odpowiedzialne m. in. za wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Poza tym czytanie wzmacnia nasze zdolności empatyczne. Podczas spotkania p. Dominik Sołowiej opowiadał o tym, że czytając programujemy nasz mózg „na sukces”. Bo czytanie to nie tylko rozwój duchowy i dobre oceny z języka polskiego. To także sposób, by w przyszłości sprawniej i logiczniej myśleć, wykorzystując naturalny potencjał swojego umysłu, bez względu na to, czy mamy predyspozycje humanistyczne czy matematyczne.

Bardzo ciekawą prezentację Od czytania do programowania można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=5Q7g_WDIpEE

Polecam wszystkim: uczniom, nauczycielom i rodzicom.

E. Mieleniewska

 

Czytanie pod gwiazdami

clip_image002

27.04. w godzinach 19.00 – 20.30, w bibliotece, odbył się otwarty wieczorek czytelniczy pod hasłem "Czytanie wśród gwiazd". Czytaliśmy książkę B. Kosmowskiej "Niezłe ziółko". Spotkanie zorganizowały uczennice klasy Va w ramach realizowanej w tym półroczu szkolnej innowacji pedagogicznej „Czytam.Bo lubię”.

E. Mieleniewska

B. Moniuszko

 

Czytaniem można się chwalić!

clip_image002I wygrywać nagrody.

Wstaw na swój profil na Facebooku lub Istagramie selfie z książką, którą aktualnie czytasz i hashtagiem #JakCzytam. Ustaw prywatność zdjęcia na „publiczne”, żeby wyświetliło się podczas losowania nagród. Wylosowane zdjęcia zostaną skomentowane z prośbą o kontakt.

Możesz w ten sposób polecić książkę, tworzyć modę na czytanie, pochwalić się, że czytasz i co czytasz..

Czas trwania zabawy – do końca czerwca 2018 r.

Organizator: redakcja czasopisma „Biblioteka w Szkole”. Więcej informacji o akcji: https://www.czytamy.org/

E. Mieleniewska

 

Plebiscyt na książki do zakupienia !

clip_image002

Drodzy Czytelnicy: uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Sportowej Szkoły Podstawowej w Supraślu!

W związku z przyznaną dotacją celową na zakup nowości wydawniczych służących rozwojowi czytelniczych zainteresowań dzieci i młodzieży oraz promocji czytelnictwa zwracam się do Was o pomoc w sporządzeniu listy tytułów książek, które zostaną zakupione do naszej szkolnej biblioteki.

Z Waszej cennej pomocy korzystałam już wcześniej, przy sporządzaniu listy zakupów w ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń”. Zakupione pozycje okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i zdecydowanie wpłynęły na wzrost poziomu aktywnego czytelnictwa uczniów naszej szkoły.

Proszę o wskazanie autorów i/lub tytułów książek – nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, których nie ma w naszej bibliotece, a które, Waszym zdaniem powinny się w niej znaleźć. Przypominam, że wymienione przez Was tytuły mogą mieć formę elektroniczną ( audiobooki) lub być napisane w języku obcym nowożytnym nauczanym w naszej szkole. Karty do głosowania można wypełniać w bibliotece szkolnej. Będą one również wypełniane przez uczniów i zbierane w klasach podczas godzin z wychowawcą.

Ewa Mieleniewska

 

Bezpieczeństwo młodzieży

clip_image002Wśród nowo zakupionych książek do biblioteki szkolnej znalazł się poradnik prawny pt.„Bezpieczeństwo młodzieży”.

Autorką jest sędzia z 30-letnim doświadczeniem zawodowym, znana również z programu TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska. Publikacja powstała po to, aby przybliżyć czytelnikom problematykę przestępstw najczęściej popełnianych przez młodocianych i wobec nich, przyczyny i kontekst, w jakim do tego doszło. Książka składa się z krótkich, przystępnie napisanych felietonów. Każdy z nich zawiera konkretne i zwięzłe omówienie wybranej, autentycznej sprawy sądowej z udziałem małoletnich, w której orzekała autorka, wraz z przytoczeniem odpowiednich fragmentów aktów prawnych.

Bardzo pouczająca lektura – dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

E. Mieleniewska

 
Więcej artykułów…
logo.png
Facebook
Kronika
  • 2018 (107)
  • 2017 (250)
  • 2016 (234)
  • 2015 (200)
  • 2014 (195)
  • 2013 (131)